Waterschap pakt problemen met exoten aan
Het aantal exotische planten en dieren in het werkgebied van waterschap Hollandse Delta groeit. Deze soorten horen hier niet van nature thuis. Soms zorgen ze voor problemen bijvoorbeeld voor de kwaliteit van het water, de veiligheid van dijken, of voor de planten en dieren die hier wél thuishoren. Daarom komt waterschap Hollandse Delta in actie tegen exotische soorten. Het waterschap heeft hiervoor nu een speciaal handelingskader: het exotenbeleid. Hierin staat hoe het waterschap wil omgaan met deze soorten of exoten.
Exotische planten en dieren in het water en op de oevers kunnen voor problemen zorgen. Ze kunnen bijvoorbeeld dijken verzwakken, sloten verstoppen, inheemse soorten verdringen en hierdoor ook de waterkwaliteit schaden. Ook kunnen ze schade veroorzaken aan eigendommen van bijvoorbeeld inwoners of bedrijven.
Europese en Nederlandse regels
Er is in Europa een lijst gemaakt met exotische soorten die een risico vormen. Lidstaten moeten plannen maken tegen deze soorten. In Nederland is dit geregeld in de Wet natuurbescherming. De provincies zijn verantwoordelijk. Alleen voor sommige dieren is het waterschap verantwoordelijk. Toch wil ook het waterschap exotische soorten aanpakken. Dit doet Hollandse Delta wanneer exoten de uitvoering van het waterbeheer hinderen of wanneer ze schade aan het watersysteem veroorzaken.
Maatwerk
Hollandse Delta kiest per soort een passende aanpak. Er zijn vier manieren waarop het waterschap omgaat met exotische soorten:
- Beheersen: de populatie van de soort verkleinen tot een acceptabel niveau.
- Bestrijden: een soort helemaal elimineren.
- Voorkomen: zorgen dat nieuwe exotische soorten niet binnenkomen.
- Accepteren: de soort laten staan als er geen overlast is of als er geen goede manier is om in te grijpen.

Voor elke soort en per geval wordt een apart plan gemaakt. Hoe dat plan eruitziet, hangt af van de situatie. De protocollen worden regelmatig bijgewerkt, bijvoorbeeld als de wet verandert of als er nieuwe informatie is over hoe je een soort het best kunt bestrijden. Als er een nieuwe exotische soort wordt gevonden, meldt het waterschap dit bij de provincie Zuid-Holland en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit.